Zadzwoń już teraz
+48 694 829 872

O Azbeście

Co to jest azbest?

Przyjmuje się, że azbestami są włókniste odmiany minerałów występujące w przyrodzie w postaci wiązek włókien cechujących się dużą wytrzymałością na rozciąganie, elastycznością i odpornością na działanie czynników chemicznych i fizycznych.

Czym jest eternit?

Eternit jest znakiem towarowym dla marki cementu z dodatkiem włókien azbestowych. W masie cementowej znajduje się wzmocnienie włóknem azbestowym, które przyczynia się do zwiększenia wytrzymałości materiału oraz do lepszej wytrzymałości na naprężenia. W połączeniu ze starannie zaplanowanym procesem produkcyjnym cement włóknisty umożliwia produkcje mocnych, lekkich, wodoszczelnych i ognioodpornych materiałów budowlanych. Był stosowany bardzo często jako pokrycia dachowe lub elementy elewacji.

Jakie zagrożenie stanowi azbest / eternit?

Długoterminowe zagrożenia dla zdrowia związane z pyłem azbestu są w dzisiejszych czasach dobrze znane. W skrajnych przypadkach mogą nawet zagrażać życiu. Przebywanie w pomieszczeniach, gdzie znajduje się azbest, zwiększa o 50% ryzyko zachorowania na raka płuc. Azbest może też przyczynić się do powstania chłoniaków i nowotworów krtani, żołądka, jelit, trzustki i jajników.
Zanim jednak pojawiły się niebezpieczeństwa, azbest był powszechnie stosowany w wielu szopach ogrodowych i garażach, a także w budynkach mieszkalnych i komercyjnych w całym kraju. Ponieważ azbest jest obecnie substancją rakotwórczą, wymaga starannego przechowywania, usuwania i usuwania. Bardzo ważne jest, aby przeprowadzali ją wykwalifikowani eksperci.

Do kiedy należy usunąć azbest eternit?

Do 2032 r. wszystkie wyroby z azbestu w kraju muszą zniknąć z uwagi na jego działanie rakotwórcze.

Kto może usunąć, zdemontować eternit?

Osoba fizyczna nie może samodzielnie usunąć wyrobów zawierających azbest, np. pokrycia dachowego. Usuwanie takich wyrobów wymaga posiadania kwalifikacji, specjalistycznego sprzętu, zezwoleń oraz zatwierdzonego programu gospodarki odpadami niebezpiecznymi. Za samodzielne usunięcie oraz składowanie azbestu czy eternitu grożą wysokie kary.